Can I use this CCS calculator if I DON'T meet the Activity Test Requirements?

No! Please DO NOT use this Child Care Subsidy calculator if you DON'T meet the Child Care Subsidy Activity Test Requirements.

Do you have an Excel version of this CCS calculator?

Yes! You can download the free CCS calculator in Excel from this link.

Is this CCS calculator secure?

Yes! Your information is protected with our SSL certificate.

Do you have a CCS calculator for In Home Care?

Yes! You can use the online In Home Care Child Care Subsidy Calculator.

Can you provide some examples of how the CCS is calculated?

Let's have a look at the following examples.

Example 1:
Family A with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The long day care centre charges Family A $110 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child.

Example 1 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $110 / 10 = $11
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $11 x 85% = $9.35
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.98 x 85% = $10.183
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $9.35
Step 5 Work out the weekly subsidy = $9.35 x 10 x 5 = $467.5
Step 6 Work out the weekly out-of-pocket cost = $110 x 5 - $467.5 = $82.5

Example 2:
Family B with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The long day care centre charges Family B $150 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child.

Example 2 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $150 / 10 = $15
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $15 x 85% = $12.75
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.98 x 85% = $10.183
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $10.183
Step 5 Work out the weekly subsidy = $10.183 x 10 x 5 = $509.15
Step 6 Work out the weekly out-of-pocket cost = $150 x 5 - $509.15 = $240.85

Example 3:
Family C with a combined family income of $66,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 85% up to 50 hours per week. The family day care charges Family C $110 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child.

Example 3 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $110 / 10 = $11
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $11 x 85% = $9.35
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.10 x 85% = $9.265
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $9.265
Step 5 Work out the weekly subsidy = $9.265 x 10 x 5 = $463.25
Step 6 Work out the weekly out-of-pocket cost = $110 x 5 - $463.25 = $86.75

Example 4:
Family D with a combined family income of $185,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 50% up to 50 hours per week. The long day care centre charges Family D $150 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child.

Example 4 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $150 / 10 = $15
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $15 x 50% = $7.5
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.98 x 50% = $5.99
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $5.99
Step 5 Work out the weekly subsidy = $5.99 x 10 x 5 = $299.5
Step 6 Work out the weekly out-of-pocket cost = $150 x 5 - $299.5 = $490.5

Example 5:
Family E with a combined family income of $189,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 50% up to 50 hours per week with an annual cap of $10,373 per child because the family income is more than $188,163. The long day care centre charges Family E $150 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child. The child is enrolled for 50 weeks' care.

Example 5 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $150 / 10 = $15
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $15 x 50% = $7.5
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.98 x 50% = $5.99
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $5.99
Step 5 Work out the weekly subsidy = $5.99 x 10 x 5 = $299.5
Step 6 Work out the weekly CCS cap = $10,373 / 50 = $207.46
Step 7 Compare the results from Step 5 and Step 6 and use the less one as the actual weekly CCS = $207.46
Step 8 Work out the weekly out-of-pocket cost = $150 x 5 - $207.46 = $542.54

Example 6:
Family F with a combined family income of $189,000 and meets the activity test so entitled to a subsidy of 50% up to 50 hours per week with an annual cap of $10,373 per child because the family income is more than $188,163. The long day care centre charges Family F $118 per day for a 10-hour long day care session for their below school age child. The child is enrolled for 50 weeks' care.

Example 6 Calculation:
Step 1 Work out hourly fee = $118 / 10 = $11.8
Step 2 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee = $11.8 x 50% = $5.9
Step 3 Work out the hourly subsidy based on the hourly fee cap = $11.98 x 50% = $5.99
Step 4 Compare the results from Step 2 and Step 3 and use the less one as the actual hourly subsidy = $5.9
Step 5 Work out the weekly subsidy = $5.9 x 10 x 5 = $295
Step 6 Work out the weekly CCS cap = $10,373 / 50 = $207.46
Step 7 Compare the results from Step 5 and Step 6 and use the less one as the actual weekly CCS = $207.46
Step 8 Work out the weekly out-of-pocket cost = $118 x 5 - $207.46 = $382.54

How does this Child Care Subsidy Calculator estimate the Child Care Subsidy Percentage?

The Child Care Subsidy Calculator estimates your Child Care Subsidy Percentage based on the Child Care Subsidy Percentage & Combined Family Income table (as shown below) published by the Australian Government.

Families earning $68,163 or less will receive a subsidy of 85 per cent of the actual fee charged (up to 85 per cent of an hourly fee cap). For family incomes above $68,163, the subsidy tapers down by 1 per cent for each $3000 of family income to 20 per cent when family income reaches $352,453. For families with incomes of $352,453 or more, the subsidy is zero per cent.

Combined Family Income Subsidy per cent of the actual fee charged (up to relevant percentage of the hourly fee cap)
Up to $68,163 85 per cent
More than $68,163 to below $173,163 Tapering to 50 per cent*
$173,163 to below $252,453 50 per cent
$252,453 to below $342,453 Tapering to 20 per cent*
$342,453 to below $352,453 20 per cent
$352,453 or more 0 per cent

What Child Care Subsidy Hourly Fee Caps are being used in this Child Care Subsidy calculator?

The table below shows the hourly rate caps that are being used in this Child Care Subsidy calculator.

Service type Maximum hourly fee cap (children below school age) Maximum hourly fee cap (school aged children)
Centre Based Day Care (Long Day Care and Occasional Care) $11.98 $10.48
Outside School Hours Care (Before, After, and Vacation care) $11.98 $10.48
Family Day Care $11.10
In Home Care $32.58 (per family)